ZIELONY LUBIN

Lorem ipsum dolor sit amet

W naszym mieście znajduje się az 11 parków.

Jeden z najpopularniejszych parków to ZOO Lubin – Centrum Edukacji Przyrodniczej wraz z Parkiem Dinozaurów.
Ogród Zoologiczny w Lubinie powstał w 2014 r. i specjalizuje się w hodowliptaków (ponad 60 gatunków), z największą wśród polskich ogrodów zoologicznychkolekcją bażantów, oraz hodowli zwierząt gospodarskich (ponad 20 gatunków) znajwiększą kolekcją ras rodzimych. Teren ogrodu to ponad 14 ha parkumiejskiego, usytuowanego w samym sercu miasta.

Wśród ssaków hodowanych w lubińskim ogrodziezoologicznym znajdują się kuce, osły, kozy, owce, świnie, alpaki. Zwierzęta teprzebywają w zagrodzie zwierząt gospodarskich, składającej się z budynkówinwentarskich oraz dziedzińca dla odwiedzających, a także dużego wybiegu. Na terenie zoo zwiedzający mają do dyspozycjiduży plac zabaw z fontanną, altany chroniące spacerujących przed deszczem czy palącym słońcem oraz boisko do gry w siatkówkę.

Ciekawym wyposażeniemedukacyjno-rekreacyjnym jest Szlak Zwierząt Wymarłych stworzony z naturalnychrozmiarów figur dinozaurów, ssaków z epoki lodowej oraz innych wymarłychzwierząt. Przejście szlakiem  zapewnianiebywałe emocje nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym, których ciekawiprehistoria. Wśród figur można podziwiać m.in. gigantycznego brachiozaura,diplodoka, a także triceratopsa, iguanodona oraz najsławniejszego wśród dinozaurów: tyranozaura. Epokę lodową reprezentują zaś: mamut włochaty, jeleń olbrzymi orazsmilodon, znany pod nazwą tygrysa szablozębnego.

Kolejny cieszący się dużą popularnością toPark Leśny Lubin. To miejsce spacerów, rekreacji i lekcji historii dla dzieci,młodzieży i dorosłych. Na terenie parku powstała ścieżka edukacyjna „WielkaWojna”, na którą składają się wybudowane w ramach projektu okopy, kontenery izabytkowe wagony. W celach wystawienniczych wykorzystywane są również czteryporadzieckie bunkry. Po remoncie stały się przestrzenią, w której prezentowanesą wystawy czasowe w ramach wystawy stałej pt. „Okupacja sowiecka w Polsce1939–1993”. 23 sierpnia 2019 roku na terenie Parku Leśnego otwarto park linowyoraz konstrukcję w kształcie krokodyla dla młodszych dzieci. 

W 2020 roku oddano do użytku kolejne atrakcje– balance park oraz interaktywną piaskownicę. Jest to miejsce rekreacji chętnieodwiedzane przez rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, dorosłych, atakże seniorów. Z parku linowego, krokodyla, balance parku i piaskownicykorzystają
także szkoły i przedszkola. 

 Na terenie Lubina zlokalizowane są szlakiturystyczne, które łączą miasto z innymi atrakcjami dziedzictwa materialnego iprzyrodniczego. Przez miasto przebiegają oznakowane piesze szlaki turystyczneoraz oznakowane trasy rowerowe.

ODKRYJ LUBIN