KULTURA

Miasto z kulturą

Kultura jest składowym elementem jakości życia w mieście

Na potencjał rozwojowy obszaru ma wpływ również jego potencjał kulturalny, który tworzą instytucje kultury, takie jak biblioteki, domy kultury, teatry, kina itp. Na terenie Lubina możemy wyróżnić pięć instytucji wpisanych do rejestru instytucji kultury prowadzonych przez Prezydenta Miasta Lubina:

1. Muzeum historyczne w Lubinie Muzeum ma trzy lokalizacje. Pierwsza część czyli dwie główne wystawy stałe „Zbrodnia lubińska” oraz „Historia miasta na tle życia codziennego” mieszczą się w odremontowanym budynku zabytkowego ratusza.
Plenerowa część muzeum oraz miejsce, w którym odbywa się większość muzealnych wydarzeń znajduje się w Parku Leśnym. W 2022 roku powstała nowa wystawa plenerowa „Pionierzy lubińscy 1945” zlokalizowana przy stacji kolejowej w Lubinie, gdzie znajduje się m.in. odremontowana lokomotywa Ty2-22. Zadania placówki to szeroko pojęta działalność kulturalna, naukowa, wydawnicza, oraz edukacyjna.

2. Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie jest pierwszą w Polsce dętą filharmonią, orkiestrą symfoniczną z repertuarem muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i popowej wykonywanej w aranżacjach na instrumenty dęte. To absolutna nowość wśród orkiestr w Polsce. Członkowie orkiestry mogą pochwalić się muzycznym wykształceniem, wyjątkowymi umiejętnościami i ogromnym doświadczeniem. Narodowa Orkiestra Dęta zajmuje się głównie upowszechnianiem muzyki poprzez organizowanie koncertów orkiestrowych, koncertów kameralnych, festiwali, konkursów muzycznych. Do jej zadań jako instytucji kultury należą także m.in.: zapewnianie oprawy muzycznej wydarzeń kulturalnych i społecznych organizowanych przez Lubin, prowadzenie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, uczestniczenie w nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych oraz ich promowanie, rozpowszechnianie, upublicznianie i archiwizowanie

3. Centrum Kultury „Muza” w Lubinie to nowoczesny ośrodek kultury, kontynuujący tradycję powstałego pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Domu Kultury Zagłębia Miedziowego w Lubinie. W obiekcie funkcjonuje kino „Muza” z dwiema salami. W dużej sali prezentowane są spektakle teatralne i kabarety, odbywają się także koncerty. Na terenie obiektu znajduje się także profesjonalnie wyposażone sale konferencyjne oraz sale do zajęć artystycznych. Funkcjonuje Restauracja Klub Pod Muzami z małą sceną, na której również odbywają się koncerty i dodatkową salą bankietową. Na terenie całego obiektu, który jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, działa bezprzewodowy, bezpłatny internet.

4. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica oprócz głównej filii posiada dwa oddziały multimedialne, z bezpłatnym dostępem do internetu, tj. „Czytnik” oraz „Łącznik” W lubińskiej bibliotece można wypożyczyć zarówno książki papierowe, czasopisma, jak również płyty CD z nagraniami muzycznymi oraz audiobooki i książki on-line. W dobie powszechnej cyfryzacji biblioteka także idzie z duchem czasu. Warto podkreślić, że korzystanie z biblioteki jest całkowicie darmowe.

5. Centrum Innowacji Audiowizualnych w Lubinie prowadzi działalność w zakresie edukacji kulturalnej, upowszechniania kultury, wiedzy w zakresie sztuk wizualnych i audiowizualnych, efektów specjalnych oraz nowoczesnych technologii multimedialnych. Ponadto pomaga wzbogacić program szkolny o ciekawe zajęcia kulturowo-naukowe, przez co zaprasza do świata telewizji już najmłodsze klasy.

ODKRYJ LUBIN