SPORT I REKREACJA

Lorem ipsum dolor sit amet

Sport to ważny i jeden z podstawowych elementów naszego miasta

Sport to ważny i jeden z podstawowych elementów naszego miasta. Lubin prowadzi intensywne działania mające na celu promowanie oferty sportowej i
rekreacyjno-wypoczynkowej miasta. Sport i aktywność fizyczna odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu więzi rodzinnych i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.Obok wielu wydarzeń kulturalnych w czasie wolnym mieszkańcy Lubina mają możliwość aktywnego spędzania czasu korzystając z oferty sportowo-rekreacyjnej, na którą składają się:

- Kompleks odkrytych basenów sportowo-rekreacyjnych to nowoczesny obiekt wyposażony w trzy stalowe niecki, jedna o przeznaczona do pływania, druga rekreacyjna o nieregularnym kształcie oraz trzecia przeznaczona tylko do skoków. Na odpoczywających czekają dwie atrakcyjne zjeżdżalnie oraz zespół masaży wodno-powietrznych z rwącą rzeką. Na terenie basenu pływackiego znajduje się 6 torów o długości 25m. Głębokość tej niecki to 1,35 do 1,80m.
- Hala widowiskowo sportowa to obiekt wielofunkcyjny o charakterze
sportowo-rozrywkowym. Wyposażony jest w nowoczesną arenę sportową, sale konferencyjne i szkoleniowe, boiska treningowe i korty do gry w squasha. Na terenie hali odbywają się wydarzenia sportowe takie jak mecze piłki ręcznej czy siatkówki oraz wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych.- Dwa kryte baseny z sauna fińska, parowa,turecka i na podczerwień oraz z plażą solarną
- Strzelnica sportowa służy do strzelań rekreacyjnych i sportowych. Łącznie na strzelnicy znajdują się 24 stanowiska.

Hala i korty tenisowe
- 4 w pełni wymiarowe i klimatyzowane korty do squasha zapewniające bezpieczeństwo i najwyższy komfort gry z dostępem do szatni z prysznicami.- Wiele znakomicie wyposażonych boisk o sztucznej nawierzchni. Najwyższej jakości funkcjonalne podłoże przeznaczone jest do wszystkich dyscyplin sportu. Są bezpieczne i zapewniają użytkownikom komfort gry. Dzięki sprężystemu podłożu znacznie zmniejsza się ryzyko powstawania urazów oraz kontuzji.
- Stadion lekkoatletyczny - nowoczesny obiekt, który posiada posiada pełnowymiarowe boisko piłkarskie o nawierzchni trawiastej, bieżnię ośmiotorową oraz rzutnie atletyczne.
- Lodowisko jest doskonałym miejscem zabawy i rekreacji dla całych rodzin. Mieszkańcy Lubina mają do dyspozycji pełnowymiarową ślizgawkę na tafli, natomiast dzieci ze szkółki łyżwiarskiej korzystają z toru do jazdy szybkiej. Na terenie Lubina od 2017 roku działa Akademia Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki. Jej głównym celem oraz hasłem przewodnim jest zarażanie pasją do sportu dzieci i młodzieży oraz całych rodzin. Główną ambasadorką, twarzą oraz prezesem klubu jest Natalia Czerwonka – srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim w Sochi 2014.
- Ścianka wspinaczkowa
- Skate park
- Trasy biegowe
- Nowoczesne ścieżki rowerowe
- Kręgielnia wraz z torami do bowlingu to miejsce, gdzie można przyjść z grupą przyjaciół, w gronie rodziny lub w ramach integracji w pracy.

W mieście istnieją rozmaite sekcje i ośrodki sportu. Największą sławą pochwalić się może klub piłki ręcznej i nożnej. Są tu też inne kluby sportowe, zajmujące się np. siatkówką, łyżwiarstwem szybkim, koszykówką, tenisem ziemnym, bilardem czy też lekkoatletyką, kręglami, sportami walki (karate, boksem, taekwondo), wspinaczką. Do najważniejszych osiągnięć klubów pochodzących z Lubina należą:
- Zagłębie Lubin – piłka ręczna kobiet (mistrzostwo Polski: 2010/2011, 2020/2021, 2021/2022),
- Zagłębie Lubin – piłka ręczna mężczyzn (mistrzostwo Polski: 2006/2007, występ w Lidze Mistrzów: 2007/2008),
- Zagłębie Lubin – piłka nożna mężczyzn (mistrzostwo Polski: 1990/1991 i 2006/2007, finał Pucharu Polski: 2004/2005, 2005/2006 i 2013/2014, finał Pucharu Ligi: 2000/2001,
- Zagłębie Lubin – piłka nożna kobiet (wicemistrzostwo Polski: 2014/2015),
- Cuprum Lubin – piłka siatkowa mężczyzn (debiut w PlusLidze: 2014/2015)
- MKS Cuprum Lubin – łyżwiarstwo szybkie (sukcesy na zimowych igrzyskach olimpijskich- medale drużynowe – Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek)

Klub Rugby Miedziowi Lubin założony został w 2011 r. Na przestrzeni lat wielu wychowanków „Miedziowych” grało w różnych klubach zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 2017 r. zawodników prowadzą trenerzy mający licencję Polskiego Związku Rugby. W lubińskim Klubie Rugby grają również kobiety, których sekcję formalnie powołano w 2016 r.Na terenie miasta funkcjonuje międzynarodowe lotnisko Aeroklubu Zagłębia Miedziowego o powierzchni 120 ha i pełni funkcje sportowo-szkoleniową.

ODKRYJ LUBIN